Πανελλήνιες 2019: Όλες οι αλλαγές στο μηχανογραφικό

Μετά τις αλλαγές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, κάποια τμήματα πανεπιστημιακών ιδρυμάτων δεν θα λειτουργήσουν φέτος. Επομένως θα εξαιρεθούν από το μηχανογραφικό δελτίο που θα συμπληρώσουν οι υποψήφιοι που θα λάβουν μέρος στις  του Ιουνίου.

Τον ερχό?ενο Σεπτέ?βριο δεν θα λειτουργήσουν συνολικά 37 πανεπιστη?ιακά τ?ή?ατα κυρίως στο Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστή?ιο (πρώην ΤΕΙ Κρήτης) και στο Πανεπιστή?ιο ?υτικής Μακεδονίας, η περιβόητη Νο?ική Πάτρας, καθώς και νέα τ?ή?ατα στο Γεωπονικό Αθήνας, στο ?ιεθνές Πανεπιστή?ιο, αλλά και στα Πανεπιστή?ια Θεσσαλίας, Ιωαννίνων και Πελοποννήσου.

Η οριστική απόφαση για τη λειτουργία τους θα εξαρτηθεί από τις Συγκλήτους των Ιδρυ?άτων, οι οποίες έχουν τη δυνατότητα να δηλώσουν αδυνα?ία να δεχτούν νέους εισακτέους σε ορισ?ένα τ?ή?ατα. Αυτό, εφόσον κρίνουν ότι οι υποδο?ές και το προσωπικό του Ιδρύ?ατος δεν επαρκούν. Με δεδο?ένο ότι φέτος το  δελτίο για τα περίπου 100.000 παιδιά που θα λάβουν ?έρος στις , και τον Ιούνιο θα κληθούν να το συ?πληρώσουν, θα έχει ?ια εντελώς διαφορετική φυσιογνω?ία.

Τι να προσέξουν οι μαθητές όταν συμπληρώνουν το μηχανογραφικό

Στο ?ηχανογραφικό δελτίο δεν θα βρουν Τεχνολογικά Ιδρύ?ατα ().
Επίσης θα υπάρχουν πάρα πολλά νέα τ?ή?ατα στα πανεπιστή?ια αλλά και ση?αντικός αριθ?ός τ?η?άτων ?ε διαφορετική ονο?ασία, σύμφωνα με το Έθνος.

Φέτος στο  δελτίο, εκτός των τ?η?άτων που υπάγονται στο υπουργείο Α?υνας και σε συναφείς υπηρεσίες (στρατιωτικές σχολές, Λι?ενικό, Πυροσβεστική κ.λπ.), θα έχου?ε 432 τ?ή?ατα και εισαγωγικές κατευθύνσεις τ?η?άτων (αν ένα τ?ή?α έχει δύο εισαγωγικές κατευθύνσεις υπάρχουν δύο «γρα??ές» του ?ηχανογραφικού γι? αυτό το τ?ή?α).

Δείτε σχετικό πίνακα

Όσον αφορά στα 37 τ?ή?ατα, ενδιαφέρον παρουσιάζουν αυτά που ανήκουν σε πανεπιστή?ια της Αττικής, αλλά θα έχουν την έδρα τους σε κοντινές περιοχές, όπως για παράδειγ?α το Τ?ή?α Πολιτισ?ού και Αγροτικού Τουρισ?ού του Γεωπονικού Πανεπιστη?ίου της Αθήνας, το οποίο θα στεγαστεί στην Άμφισσα. Επίσης το Τ?ή?α Μουσειολογίας του ?ιεθνούς Πανεπιστη?ίου, το οποίο θα είναι στην Εδεσσα, και το Τ?ή?α Γεωλογίας του ίδιου πανεπιστη?ίου, που θα είναι στην Καβάλα. Το ίδιο ισχύει και για το Πανεπιστή?ιο Αθηνών, το οποίο από του χρόνου θα έχει δύο τ?ή?ατα στα Ψαχνά Ευβοίας.

Πρόκειται για τα Τ?ή?ατα ?ιατροφής ? ?ιαιτολογίας και Τουριστικών Σπουδών και Εναλλακτικού Τουρισ?ού. Το Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστή?ιο (πρώην ΤΕΙ Κρήτης) ενισχύεται ?ε έξι νέα τ?ή?ατα, εκ των οποίων δύο θα έχουν έδρα το Ηράκλειο και από ένα τον Αγιο Νικόλαο, την Ιεράπετρα, το Ρέθυ?νο και τα Χανιά. Πάντως οι φοιτητές οι οποίοι ήδη σπουδάζουν στα ΤΕΙ και δεν έχουν ολοκληρώσει όλες τις απαιτού?ενες από το πρόγρα??α σπουδών υποχρεώσεις για τη λήψη πτυχίου, εντάσσονται αυτοδίκαια στο πανεπιστή?ιο ?ε το οποίο συγχωνεύτηκε το κάθε ΤΕΙ και έχουν δικαίω?α να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους.

Η ακαδη?αϊκή λειτουργία των τ?η?άτων των ΤΕΙ συνεχίζεται ?εταβατικά ?έχρι την αποφοίτηση των ήδη εγγεγρα??ένων, οι οποίοι συνεχίζουν και ολοκληρώνουν το πρόγρα??α σπουδών του τ?ή?ατος ΤΕΙ εισαγωγής τους. Επιπλέον, λα?βάνουν τον αντίστοιχο τίτλο σπουδών τ?ή?ατος ΤΕΙ. Αν δεν θέλουν να ορκιστούν και να λάβουν πτυχίο ΤΕΙ, ?πορούν να παρακολουθήσουν επιπλέον ?αθή?ατα από το πρόγρα??α σπουδών του αντίστοιχου τ?ή?ατος πανεπιστη?ίου. Έτσι θα λάβουν πτυχίο πανεπιστη?ιακής εκπαίδευσης.